loader image

Infolinia 722 511 688

Email biuro@dbamyoczystosc.pl

722 511 688

biuro@dbamyoczystosc.pl

Jak dobrać środki czystości do sprzątania?

Postęp technologiczny w każdej dziedzinie naszego życia jest czymś oczywistym i naturalnym. Począwszy od codziennej komunikacji, skończywszy na tworzeniu elementów świata przez sztuczną inteligencję. Dostrzegamy go w naszym życiu prywatnym i zawodowym.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat dostrzegamy go również bardzo wyraźnie w branży sprzątania biur, kamienic, zakładów produkcyjnych i każdego innego obiektu. Arytmetyka sprzątania budynku jest niezmienna.

Utrzymanie czystości = Człowiek + Środek Czyszczący + Sprzęt.

Dzisiaj chciałabym się skupić na drugim jej elemencie, czyli na środkach czyszczących. Osobiście bardzo lubię systematykę tematów szerokich i dlatego tutaj też ją popełnię. Mianowicie, najprostszym podziałem środków czyszczących jest podział na środki do użytku domowego, zwane również chemią gospodarczą oraz profesjonalne środki czystości. Środki do użytku domowego to po prostu te, które możemy kupić w każdym sklepie. Małe poręczne opakowania, niższe stężenia, ładne zapachy, słabsza moc działania. Dla potrzeb domowych zazwyczaj absolutnie wystarczające.

Jako, że reprezentuje profesjonalną firmę sprzątającą to skupię się na tej drugie grupie środków chemicznych. Środki profesjonalne wykorzystywane przez nas do sprzątania biur, bloków czy bardzo wymagających zakładów przemysłowych pod wieloma względami różnią się od tych, które macie w swoich domach. Są to środki charakteryzujące się wyższym stężeniem, mają mniej substancji zapachowych, są bardziej wydajne, zawarte w nich substancje czynne są bardziej skoncentrowane. Są to środki, których stosowanie wymaga wiedzy i przeszkolenia. Nie dlatego, że są niebezpieczne. Jeżeli są stosowane zgodnie z przeznaczeniem i w określony przez producenta sposób stają się niezwykle skutecznym narzędziem w walce z każdym rodzajem zabrudzeń.

Podział i rodzaj środków chemii profesjonalnej używanej do sprzątania biur, salonów samochodowych, firm produkcyjnych, bloków, kamienic jest uzależniony od kryterium, które aktualnie nas interesuje. Jeżeli interesuje nas wpływ środka na środowisko naturalne to możemy podzielić sobie środki na te, których działanie związane jest z zawartymi substancjami chemicznymi i te, których substancje czynne są pochodzenia naturalnego. Są to środki ekologiczne, o których będzie mój następny artykuł. Jeżeli zwracamy uwagę na bezpieczeństwo stosowania to możemy podzielić środki na te, które wymagają oznakowania CLP (Classification, Labelling and Packaging (klasyfikacja oznakowanie i pakowanie substancji i mieszanin chemicznych) z racji szczególnych zagrożeń i te, których takich oznaczeń nie wymagają.

Kolejnym podziałem, który stanowi bazę dla profesjonalnej firmy sprzątającej jest podział tych środków ze względu na odczyn pH. Stosując to kryterium podziału wyróżniamy następujące środki:

  • kwaśne odczyn pH 1-5
  • obojętne odczyn pH 6-7
  • zasadowe odczyn pH 8-14.

Środki kwaśne są niezbędne do usuwania zabrudzeń pochodzenia nieorganicznego. Usuniemy nimi zabrudzenia, tj. rdzę, naloty z kamienia, osad z twardej wody. Ogólnie możemy przyjąć, że są to środki stosowane w częściach sanitarnych.

Środki o obojętnym pH przeznaczone są to powierzchni bardziej wrażliwych, nie wymagających gruntownego doczyszczenia. Bieżące sprzątanie, czyszczenie wykładzin, mycie podłóg, mycie biurek i innych powierzchni podlega działaniom właśnie tego typu środków.

Chemia zasadowa znajdzie zastosowanie przy doczyszczaniu zabrudzeń organicznych, tj. smary, oleje, usuwanie starych warstw polimerowych. Zakłady przemysłowe, serwisy samochodowe – tutaj m.in. sprawdzą się świetnie.

Specjalizacja i profesjonalizacja usług porządkowych to skutek postępu technologicznego, od którego zaczęłam ten artykuł. Rodzaj powierzchni i jakość zabrudzeń wymaga stosowania środków chemicznych, które są skuteczne i optymalnie bezpieczne dla ludzii, środowiska oraz sprzątanych powierzchni. Producenci chemii czyszczącej opracowują różne technologie, aby maksymalizować poziom jej skuteczności. Bardzo popularna jest tutaj m.in. nanotechnologia, czyli wykorzystywanie niewielkich mikrocząsteczek aktywnych o wielkości kilku-, kilkunastonanmometrów (nanometr = jedna miliardowa metra), które mają np. większą zdolność wnikania w powierzchnię.

Dla profesjonalnej firmy sprzątającej rodzaj sprzątanych powierzchni ma kolosalne znaczenie. Ponadto określenie rodzaju i skali zabrudzeń. W ten sposób dobierana jest chemia czyszcząca i sprzęt. Każdy sprzęt wymaga określonego rodzaju środków chemicznych. A to wszystko razem wzięte wymaga najważniejszego czynnika, czyli pracownika sprzątającego, który będzie wiedział co i dlaczego akurat to właśnie ma użyć do sprzątania konkretnego miejsca.

Tutaj przedstawia nam się dwoistość całego zagadnienia. Temat środków czystości jest prosty jeżeli firma ma doświadczenie i już wie, które środki świetnie „pracują” na obiekcie. Temat środków czystości jest trudny, jeżeli przekażemy obiekt ludziom czy firmom, które nie mają wiedzy, nie umieją szukać wystarczająco dobry rozwiązań. Środki czystości mają nam pomóc uzyskać konkretny efekt. Musimy znać jego możliwości, zakres działania, zagrożenia i co najważniejsze, sposób dozowania.

Jako firma, która obsługuje w zakresie sprzątania biur, bloków Klientów w Krakowie, Katowicach i całym regionie Małopolski i Śląska, preferujemy opcję, w której to my zaopatrujemy Klienta w niezbędne środki czystości. Kiedy to my decydujemy czym pracujemy. Klient otrzymuje pełną informację w tym zakresie, karty charakterystyki, jednak to my jako profesjonaliści decydujemy o tym jak osiągnąć efekt, za który Klient nam płaci. Idąc do szewca nie zabieramy ze sobą kleju do butów, bo wiemy że szewc może i bez butów chodzi, ale na klejeniu obuwia zna się jak nikt inny.